Srbsko

Balkánský temperament

Srbsko, oficiálně Republika Srbsko, je kontinentální zemí na Balkánském poloostrově, na křižovatce mezi střední a jihovýchodní Evropou. Na severu sousedí s Maďarskem, na severovýchodě s Rumunskem, na jihovýchodě s Bulharskem, na jihu s Makedonií a Kosovem, na západě s Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou a na jihozápadě s Černou Horou. Hlavním městem je Bělehrad.

Srbsko má bohatou historii, zejména ve 20. století. Od konce první světové války bylo hlavní částí státu Slovinců, Chorvatů a Srbů, které se poté sloučily do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Po druhé světové válce Srbsko bylo součástí Socialistické federativní republiky Jugoslávie.

Tipy na cestu

Země Jugonostalgie

V Bělehradě musí všichni jugoslávští nostalgici navštívit Dům květin, mauzoleum bývalého prezidenta Jugoslávie Josipa Brose Tita, který se nachází v Dedinje jako součást komplexu Muzea jugoslávské historie, v němž je také Muzeum 25. května. V Bělehradě najdeme také chrám sv. Sávy, který je jedním z největších pravoslavných kostelů na světě.

Novi Sad

Milovníci hudby určitě navštíví jeden z nejlepších festivalů v Evropě, festival Exit v Novém Sadu, který je domovem slavné pevnosti Petrovaradin. Pevnost se nachází v Fruški Gori, kde najdete více jak 17 klášterů.

Turecké dědictví

Nejznámější kostnicí je Ćele kula v Niši ve tvaru věže, kde Turci v roce 1809 postavili lebky srbských rebelů jako připomínku místnímu obyvatelstvu.

Kompas Info

Kdy cestovat

Nejlepší doba na cestu do Srbska je po celý rok, v závislosti na tom, co od cesty do Srbska očekáváte. Od dubna, kdy se otevírá většina historických a kulturních památek, se teploty pohybují nad 17°C.

  • Navštivte chrám svatého Sávy
  • Muzeum 25.května
  • Bělehradská pevnost
  • Navštivte Novi Sad a jeho okolí
  • Čevapi a brandy, to by byl hřích neochutnat
Kompas plus - svět cestovních výhod
EXKLUZIVNÍ DOVOLENÁ

Kompas Concierge. Můžete vše. Nemusíte nic.

Více informací
Kompas plus - svět cestovních výhod
dovolená na míru

Zkušený tým konzultantů pro vás do 24 hodin připraví individuální nabídku na míru. Klientovi poskytujeme osobní přístup a komplexní profesionální servis.

Udělejte si dovolenou