Černá Hora

Mezi horami a mořem

Černá Hora je hornatá země na jihovýchodě Evropy podél pobřeží Balkánského poloostrova. Na severovýchodě hraničí se Srbskem, na východě s Kosovem, na západě s Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou, na jihovýchodě s Albánií a na jihozápadě s Jaderským mořem. Hlavním městem je Podgorica, nacházející se ve vnitrozemí.

Černá Hora je ideální destinací pro všechny, kteří milují hory i moře, protože její krajinná rozmanitost nabízí dokonalou kombinaci horské a nautické turistiky. Většina černohorských pláží leží na úpatí mohutných skalnatých vrcholků, což budí dojem, že se nacházíme uprostřed horského ráje. Zažijte takové skvosty jako je například město Budva anebo Kotor. Projeďte se lodí po největším sladkovodním rezervoáru na Balkáně, a to Skadarském jezeru.

Na kulinářské cestě za gastronomií Montenegra je nezbytnou nutností navštívit Njeguši pro jejich proslulý sýr, med a pršut. Kolem Skadarského jezera můžete olihně a chobotnice vyměnit za sladkovodní ryby, jako jsou úhoř a kapr. V horách si návštěvníci pochutnají na pomalu pečeném mase ispod sača, pečeném na ohništi pod kopulovitým kovovým víkem, pokrytým dřevěným uhlím.

Černá Hora – zajímavosti

Národní parky: Černá Hora má pět národních parků – Durmitor, Lovčen, Skadarské jezero, Biogradska Gora a Prokletije. Status UNESCO: středověké město Kotor, středověké hřbitovy Stećci, benátský svět obrany v Stato de Mar a národní park Durmitor. Malebné pláže: Černá Hora je domovem více než 117 pláží podél pobřeží dlouhého téměř 300 kilometrů. Od jiskřivých vod v Budvě až po pláže dostupné pouze lodí, země ukrývá skryté poklady v pobřežních zákoutích a velkolepých písečných úsecích. Divoká dobrodružství: K nezapomenutelným zážitkům patří rafting v kaňonu řeky Tara, cyklistika v národním parku Durmitor, jízda na kajaku kolem zálivu Kotor nebo jedinečná turistická atrakce Nevidio Canyoning. City Hotspots: Hlavním městem Černé Hory je Podgorica, která má kouzlo sama o sobě, a také staré královské hlavní město je Cetinje. Pobřežní města jsou místem, kde leží krása a ruch. Herceg Novi je sluncem zalité prázdninové město, které se rozprostírá na svazích mezi pobřežní silnicí a nádhernou pěší promenádou, která se vine podél pobřeží. Žádná návštěva Černé Hory se neobejde bez zastávky v Kotoru. Historické ulice a velkolepost jeho prostředí – vklíněného mezi hory a záliv – jeho starobylé jádro je obehnáno mohutnými kamennými zdmi a je jedním z vizuálně nejvelkolepějších měst v Evropě. Luxusní ubytování: V posledních letech v zemi investovaly známé luxusní hotelové značky a černohorské pobřeží Jaderského moře je nyní domovem 5* Regent Porto Montenegro, Aman’s Sveti Stefan, The Chedi Luštica Bay v Marina Village, Iberostar Grand Perast a mnoha dalších luxusních pětihvězdičkových butikových hotelů. Tyto nemovitosti se připojují k luxusním značkám NOBU, Hilton, Voco, Four Points, Ramada, Centerville, Best Western a Falkensteiner. V roce 2021 přivítala Černá Hora ještě jeden pětihvězdičkový resort One & Only Portonov.

zdroj: NTO Montenegro

NEJLEPŠÍ nabídka Montenegra

Nedotčená příroda, nádherné pláže, křišťálově čisté moře, dobrosrdečnost a pohostinnost místních obyvatel, vynikající gastronomie. Černá Hora je z ČR dostupná osobním autem i přes relativní větší vzdálenost, anebo v letních měsících je možné využít letecké spojení s Podgoricí anebo Tivatem.

Tipy kdy a kam cestovat v Černé Hoře

Nejlepší období k návštěvě Černé Hory (Montenegra) je od května do září, kdy je příjemné a teplé počasí, a to je zde ideální doba pro koupání, opalování či poznávání místních turistických atrakcí.

  • Kotorský záliv
  • Slovenská plaža v Budvě
  • Národní park Lovćen
  • Skadarské jezero
Kompas plus - svět cestovních výhod
EXKLUZIVNÍ DOVOLENÁ

Kompas Concierge. Můžete vše. Nemusíte nic.

Více informací
Kompas plus - svět cestovních výhod
dovolená na míru

Zkušený tým konzultantů pro vás do 24 hodin připraví individuální nabídku na míru. Klientovi poskytujeme osobní přístup a komplexní profesionální servis.

Udělejte si dovolenou