Makedonie

Země Alexandra Velikého

Severní Makedonie, oficiálně Republika Severní Makedonie, je kontinentální zemí na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Na západě hraničí s Albánií, na jihu s Řeckem, na východě s Bulharskem, na severozápadě s Kosovem a na severovýchodě se Srbskem. Hlavním městem je Skopje.

Makedonie zažila vzestup starověku, když zemi vládl Alexandr Veliký, který založil zemi, která sahala od Řecka po dnešní Indii. Po získání nezávislosti na Jugoslávii došlo k problémům s pojmenováním, protože název Makedonie přijali Řekové. Problém byl vyřešen v roce 2019, kdy byla země oficiálně pojmenována Republika Severní Makedonie.

Tipy na cestu

Mezi kýčem a tradicí

Hlavní město Skopje je výstřední směsicí tradiční architektury a moderního kýče. Město je známé díky své 28 metrů vysoké zlaté soše Alexandra Velikého z roku 2014 a v centru města rostou neuvěřitelnou rychlostí nové moderní budovy. Skopje je domovem pro muzea, sochy, mosty přes řeku Vardar a obrovský vítězný oblouk. Skutečný tep města pocítíte ve starém tureckém bazaru, kde můžete vidět mnoho mešit.

Ohridská perla

Ohridské jezero je nejdůležitějším cílem Makedonie a město Ohrid je považováno za nejkrásnější makedonské město, které je také na seznamu světového dědictví UNESCO a kdysi bylo centrem slovanské gramotnosti.

Užitečné informace

Po příjezdu se musíte nahlásit na nejbližší policejní stanici do 24 hodin od vstupu do země.

Kompas Info

Kdy cestovat

Makedonii můžete navštívit kdykoli během roku.

  • Ohridsko jezero
  • Zlatá socha Alexandra Velikého
  • Bazar stara Čaršija
  • Tavce gravce – místní tradiční pochutina
Kompas plus - svět cestovních výhod
EXKLUZIVNÍ DOVOLENÁ

Kompas Concierge. Můžete vše. Nemusíte nic.

Více informací
Kompas plus - svět cestovních výhod
dovolená na míru

Zkušený tým konzultantů pro vás do 24 hodin připraví individuální nabídku na míru. Klientovi poskytujeme osobní přístup a komplexní profesionální servis.

Udělejte si dovolenou